• OSB LEVHA
 • OSB LEVHA
 • OSB LEVHA

  Esnek yapısı ve dekoratif görünümü nedeniyle ülkemizde çatı yapımında kullanımı her geçen gün artmaktadır.Başta yapıda ahşap kaplama gerektiren yerler olmak üzere, iç mekan inşaatlarında duvar panelleri, zemin panelleri ve  konstrüksiyonlarda ayrıca döşemeli mobilya imalatlarının taşıyıcı konstrüksiyonlarında,Dekoratif malzeme olarak, Raf üretiminde,Nakliye için ambalaj üretiminde (likid nakliyesi hariç) kullanılır. "Toptan Fiyat İçin Lütfen Arayın"

 • Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...
 • ONDUVİLLA
 • ONDUVİLLA
 • SİSTEM ONDUVİLLA
  Onduvilla mükemmel su geçirimsizliğine sahip, esnek olması nedeniyle çatlamayan, kesinlikle paslanmayan, küflenmeyen, UV ışınlarına dayanıklı, havadaki kimysal ve biyolojik maddelerden etkilenmeyen ve bakım gerektirmeyen çevre dostu bir üründür.

  '' Özel Projeleriniz İçin Lütfen Teklif Alınız...''

 • Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...
 • İZOCAM
 • İZOCAM
 • Çati siltesi, kullanilmayan çati aralarinda döseme üzerinde,
  kullanilan çati aralarinda mertek aralarinda, üzerine yük gelmeyen
  yatay uygulamalarda, metal ve sandviç çatilarda kullanilir.

 • Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız...

OSB Nedir ? (Oriented Strand Boards)  Yönlendirilmiş Yonga Levha

OSB; Yüksek Mukavemetli Neme Dayanıklı Levhadır

OSB levha yongalarının, belli bir şekli ve kalınlığı bulunmaktadır. Çok tabakalı levha elde edebilmek amacı ile yongalar, birleştirici ünite yardımıyla pres edebilmektedir.
- Levhaların dış tabakalarındaki yongalar, levhanın uzun aksı yönünde serilmektedir.
- Orta tabakadaki yongalar, dış tabakadaki yongalara dikey istikamette serilmektedir.

Mükemmel fiziksel, mekaniksel özellikleri ve form zenginliği sayesinde OSB ürün gamı, uygulama alanlarında yeni imkanlar sağlamaktadır. Kullanım alanları ; 

- taşıyıcı zemin konstrüksiyonu,
- duvar kaplamaları,
- çatı kaplamaları altında,
- depo, ambar, sahne, tribün yapılarının inşaatında,
- mağaza ve fuar standı yapımında,
- ambalaj ve paket sektörü, olarak özetlenebilir.

 OSB Levhaların Avantajları

- Yonga katmanlarının birbirlerine dik yönlerde serilmesi sayesinde elde edilen yüksek mukavemet.
- Ana eksende yüksek mukavemet
- Kolay işlenebilirlik
- Ekolojik ve biyolojik açıdan zararsız olması
- Ürünün doğal görünüşü ile tercih edilir olması
- Ahşap malzemesinin %100’ünün kullanılması ve kolay geri dönüşüm imkanları.

 

Hangi üstün özelliklere sahiptir ?
T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, İç Anadolu Ormancılık Araştırma Müd. Laboratuarında “suda şişme yüzdesi ve eğilme direnci” test edilmiş ve sonuçları TS EN 300 Yönlendirilmiş Lif Levhalar standartına uygun olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca FIRETEX yanma önleyici maddesi karışımı ile OSB-F adlı ürünün yanmaya karşı daha dirençli olduğu saptanmıştır.

Fiyatı ekonomik midir?

Üstün özelliklerine rağmen fiyatı piyasadaki muadillerine göre daha ekonomiktir.

Doğru kullanım için teknik öğütler...

UYGULAMA: Uygulamaya başlamadan önce OSB’lerin olası nem farklılıklarından etkilenmemesi için en az 48 saat önce uygulama yerine getirilip bekletilmesi gerekir. Bu sayede OSB ortama uyum sağlar ve uygulamadan iyi sonuç alınır. Çatıdaki mesnetlerin 61 cm aralıklarla ve düz olarak monte edilmesi gerekmektedir. OSB’ nin uzun kenarları mesnetlere dik olmalı ve kısa kenarlar mesnetlere tam olarak isabet etmelidir. OSB her ne kadar rutubete karşı dirençli olsa da aşırı sıcak ve rutubet nedeniyle olası genleşme düşünülüp, her plaka arasında 3 mm boşluk bırakılarak döşenmelidir. Ahşap malzemelerde kullanılan aletlerle kesme işlemleri kolaylıkla yapılabilen OSB, 5′lik çiviler ile en fazla 12 cm aralıklarla monte edilmelidir. uygulayıcı montaj sırasında mesnet yada aşıkların üzerinde durmaya özen göstermelidir. OSB uygulamasına başlamadan önce hem plakaların hemde döşenecek yerin kuru olmasına dikkat edilmelidir. OSB döşendikten hemen sonra shingle ya da membran uygulanmalıdır.

 

PLYWOOD Nedir?

Kontrplak ( PLYWOOD ) nedir ?

Kontrplak odunun, soyma makinelerinde dıştan merkeze soyulması ile elde edilen en az üç soyma levhanın, lifleri birbirine dik olacak biçimde yapıştırılması ile elde edilen tahta levhadır. Bir tabakanın kontrplak olarak nitelendirilmesi için yalnızca kaplama levhalardan

( biçilerek değil, soyularak elde edilmiş ) oluşması gerekmektedir. Ara katlarında biçilmiş kereste kullanılmış ise buna kontrtabla denir.

Kontrplak ıslanınca ne olur ?

Kontrplakları suyla olan ilişkileri açısından başlıca üç ana gruba ayırabiliriz.

Bunlardan birincisi, yalnızca kapalı ve kuru ortamlarda kullanılabilen kontrplaklardır.

İkincisi ise, rutubete dayanıklı ( moisture resistant – MR ) denilen, suyla doğrudan ve sürekli temas halinde olmayan, ancak rutubetli ortamlarda ( örneğin teknelerde ) kullanılan kontrplaklardır.

Sonuncusu ise açıkta, her türlü hava koşulunda kullanılmak üzere üretilen,

suya ve kaynamaya dayanıklı ( Water and Boil Proof – WBP ) olarak adlandırılan suya dayanıklı tutkallarla hazırlanan kontrplaklardır. Bu tür kontrplaklarda tutkal olarak genellikle fenolik reçine kullanılır. Kalıplık kontrplakların mutlaka suya ve kaynamaya karşı dayanıklı olması gerekir.

Kullanım Alanları

Geniş bir yüzeyin hafif ama esnek olmayan ve dayanıklı bir malzeme ile kaplanması gerektiği durumlarda kontrplaklardan faydalanılır. Başlıca, inşaatlarda beton dökmek için hazırlanan kalıplar, yapılarda dış cephe, duvar, taban ve yer kaplamalarında , otomotiv endüstrisinde kamyon, kamyonet, treyler kasalarında ve iç dizaynında, gemi yapımcılığında, küçük teknelerin gövdelerinde, güvertelerinde , taşımacılıkta , depolamada, ve mobilyacılıkta kullanılır.

Kontraplağın ahşaba karşı ne gibi üstünlükleri vardır ?

Kontrplağın masif ahşaba göre pek çok üstünlüğü vardır. Her şeyden önce , hemen hemen kusursuz geniş levhalar halinde üretilebilir. Aynı kalınlıklardaki tahtalardan daha sağlamdır; levhaları çapraz yapıştırıldığından çekme ve şişme olasılığı hemen hiç yoktur, taşıma ve çivileme sırasında yarılma olasılığı oldukça düşüktür. Kaplama levhaları kısa zamanda kurutulabildiğinden , yaş tomruklardan bir günde kuru kontrplak elde edilebilir. Kontrplak lifleri birbirlerine diktir. Bu durumda altta ve üstte, en dıştaki levhalarla, bunları izleyen ardışık katmanların lifleri aynı yönde olacağından daha dengeli ve kararlı bir malzeme elde edilir ve bu sayede kontrplak dönme ve esneme yapmaz.

Kontrplak yapımında kullanılan kaplama levhası genellikle 0.9- 3.2 mm kalınlığında olmakla birlikte daha ince ya da daha kalınları da kullanılabilir. Ancak levhalar inceldikçe nem oranı değişmelerinde enlemesine gerilmeler azalır. Dolayısı ile kontrplak daha az bombeleşir.

BETON İÇİN KALIPLIK KONTRPLAK- shuttering plywood

Beton kalıpları için kullanılan kontrplak her şeyden önce yukarıda belirtildiği şekilde tüm kontrplak özelliklerine sahiptir. Ancak inşaatlardaki çalışma şartları, betonun yüksek basıncı, elde edilmek istenen betonun yüzeyi gibi etkenler nedeni ile birçok ilave özelliklere de sahip olması gerekmektedir.

Suya ve kaynamaya dayanıklı – WBP

Bu özelliklerden en önemlisi, kontrplağın suya ve kaynamaya karşı dayanıklı ( WBP ) olmasıdır. Ancak bu sayede kontrplak, değişen hava koşullarında, gece ve gündüz ısı farklılıklarında , şişmeden , tabakaları birbirinden ayrılmadan ve bombeleşmeden kullanılabilir. Bu özelliği sağlamak açısından katmanlar arasında kullanılan tutkal önem kazanmaktadır. Günümüzde genellikle fenolik reçine kullanılmakta ve uluslararası standartlara uygun neticeler alınmaktadır. Su geçirimsizliğini sağlama konusunda alınan bir diğer önlem de kontrplağın kenarlarının yalıtılmasıdır.

Dayanıklılık

Bir kontrplağın beton dökümünde kalıplık olarak kullanılabilmesi için sahip olması gereken diğer önemli bir özellik kontrplağın dayanıklılığıdır.

Bilindiği gibi beton, özellikle perde ve kolonlarda çok yüksek basınç uygulamaktadır.

Kontrplağın bu yüksek basınca dayanıklı, kırılmayacak yapıda olması gerekmektedir.

Kırılma konusunda, destek aralıklarını sıklaştırmak bir önlem olarak düşünülse bile yeterince sağlam olmayan kontrplak kullanıldığı durumlarda hem sehim konusunda sorun oluşacak hem de sık destek aralıkları kullanmak kontrplak kullanmanın amaçlarından biri olan işçilik tasarrufunu ortadan kaldıracaktır. Bir kontrplağın dayanıklılığını belirleyen faktörler , ağacın cinsi ve kontrplağın konstrüksiyonudur. Örneğin 18mm lik bir kontrplak 7, 9, 11, veya 13 katmandan oluşabilir. Bu durumda 13 tabakadan oluşan kontrplak 1.4 mm lik katmanlardan oluşacak ve katmanları 2mm den kalın olan 7 katlı kontrplaktan çok daha dayanıklı ve dirençli olacaktır.

Kalıplık Kontrplağın kalıplık keresteye karşı ne tür avantajları vardır ?

Kalıplık kontrplak her şeyden önce yukarıda belirtilen özellikleri ile keresteden daha üstün ve daha kullanışlıdır. Bunların yanı sıra kalıplık kontrplak , kalıbın hazırlanması esnasında kolaylık ve işçilikten önemli ölçüde tasarruf sağlar. Hafif ve büyük paneller halinde olması bunun en önemli nedenidir. Ayrıca kereste aralarından akan taze beton şerbeti kontrplak kullanıldığı takdirde akmaz. Bu sayede beton mukavemetinin azalması önlenir.Bir başka çok önemli yararı da brüt beton elde edilmesidir

Film kaplı kalıplık kontrplak kullanıldığı takdirde çok düzgün yüzeyli bir beton sathı elde edilir. Kullanılan filmin pürüzsüz olması sayesinde sıva yapma ihtiyacı ortadan kalkacaktır ki bu önemli ölçüde ekonomik avantaj sağlamaktadır.Bunun yanı sıra , film kaplı olmayan kontrplakların veya kerestelerin kullanıldığı kalıpların betondan ayrılması başlı başına bir sorundur. Film tabakası betonun filmden kolaylıkla ayrılmasını sağlayacaktır.Film kaplı kontrplak birçok defa kullanılabilir. Bir kalıbın kullanım sayısı kereste için 3-4 kereden fazla değilken kalıplık kontrplak doğru şekilde kullanıldığı takdirde 20-60 kere kullanılabilir.Kontrplak dayanıklıkları ile ilgili olarak üretici firmaların yalnızca kendi ürünleri için hazırlamış oldukları tablolardan faydalanarak destek aralıkları ve sehim hesapları yapılmalıdır.

Film kaplı kalıplık kontrplak ne demektir ?

Kalıplık kontrplak yüzeyi bir film tabakası ile kaplandığı takdirde, kontrplağın yüzeyi dış etkenlere, özellikle de betonun aşındırmasına karşı korunur.

Bu tabaka su geçirmez ve aşınmaya dayanıklı olmalıdır.

Beton kalıpları için en yaygın olan fenolik filmdir. Yüzeyin fenolik film ile kaplanması başlıbaşına ayrı teknoloji gerektirir. Bu özellik sayesinde çok daha düzgün yüzeyli bir beton elde edilmektedir. Ayrıca film sayesinde betonun kontrplak üzerine yaptığı aşındırıcı etki azalmakta ve kontrplağın dayanıklılığı , dolayısı ile kullanım sayısı artmaktadır.Beton kalıpları dışında kullanılan kontrplaklarda kullanılan kaplama fenolik film dışında, plastik kaplama da olabilir . Bu çeşit ürünler , mobilya yapımı, taşıt araçları iç dizaynı veya iç dekorasyonda çokça kullanılmaktadır.

Thermowood: Isıl İşlemle Modifiye Edilmiş Ahşap
 
Ahşabın ısıl işlem görmesi ahşabın, en az 180°C ısıda, buharla korunarak pişirilmesidir. Buhar ahşabı korur ayrıca ahşapta oluşan kimyasal değişimleri etkiler. Su buharı kullanılarak yüksek ısılarda gerçekleştirilen termal işlem çevre dostu bir prosestir.
Termal işlem sonrasında, ahşabın birçok özelliği kalıcı olarak değişir. Kızgın buhar ile yapılan işlem sayesinde ahşap, boyutsal özelliklerini en iyi şekilde koruyacak yapıya erişir. Ayrıca, ahşabın ısıl izolasyon özellikleri işlem görmemiş halinden daha iyi hale gelir. Yeterince yüksek ısılarda gerçekleştirildiğinde bu işlem, ahşabın çürümeye karşı olan direncini arttırır. Ahşabın ısıl işlem görmesi mukavemetini az da olsa düşürmektedir. Uygulanan ısıl işlem neredeyse bütün ağaç çeşitlerinde gerçekleştirilebilmektedir. Isıl işlem ile üretilen renk tonları ahşap yüzeyine yağ veya pigmentler uygulanarak korunabilir.
 
Mukavemet Özelliği
 
Isıl işlemin, ahşabın eğilme mukavemet özelliği üzerinde etkisi vardır. Ahşabın mukavemeti ve yoğunluğu genellikle birbirini etkileyen özelliklerdir. Isıl işlem sonrasında Thermowood ahşabın yoğunluğu biraz düşmektedir. Düşük ısılarda yapılan işlemler, ahşabın esnekliğini arttırır (böyle ahşaplar iç mekanlar için kullanışlı olur). Yüksek ısılarda yapılan işlemlerde ise esneklik azalır (böyle ahşaplar ise dış mekanlar için kullanıma uygundur). Ahşabın esnemeye karşı mukavemetini test etmek için iki yöntem kullanılmaktadır: bir yandan çatlaksız materyale kısa bir çekme uygulanır. Diğer yandan doğal kusurlar içeren başka bir parçaya uzun çekme uygulanır. Test sonuçları, uygulama sıcaklığı 200 °C üzerine çıktığında, çam yapısının değiştiğini ve mukavemetin önemli ölçüde azaldığını göstermiştir.
Uygulama ısısının yanında, Thermowood ahşabın eğilme mukavemeti, ahşabın nem içeriğine de bağlıdır. Çünkü Thermowood ahşabın nem içeriği dengesi düşüktür, spesifik durumlarda içeriğindeki nem düşükken mukavemet değerleri işlenmemiş ahşaba göre yüksek olabilir. Thermowood ahşap, yüksek taşıma kapasitesi gerektiren projeler için tavsiye edilmemektedir. Teras, balkon, veranda, gemi güvertesi gibi dış mekan uygulamalarda kullanımı daha uygundur.
Thermowood ahşabın sertliği, işlenmemiş ahşap ile karşılaştırıldığında, uygulamaların yoğunluğuna göre gelişir. Özellikle iğne yapraklı ağaçlardan elde edilen ahşaplarda, geliştirilmiş sertlik, aşınmaya karşı direnci arttırmak gibi bir çok yarar sağlamaktadır.
 
Üstün Su Yalıtımı
 
Isıl işlem, ahşabın su geçirmezlik özelliğini arttırmaktadır. İçeriğindeki azaltılmış nem dengesine bağlı olarak, belirli hava koşullarına maruz kalan Thermowood ahşabın da nem oranı azalır. Diğer önemli avantajları, gelişmiş boyutsal kararlılığı ve hava sıcaklığı, ahşabın nemi, güneş ışığı gibi fiziki koşullar ahşapta fiziksel stres oluşturan etkenlerdir. Bu koşullardan etkilenmemesi sayesinde dış mekan uygulamalarında kullanıma uygundur.
Havadan veya yağmurla gelen bakterilerin oluşturduğu safsızlıklardan dolayı işlenmemiş ahşapta küflenme olabilir. Thermowood üzerinde küf oluşabilir ancak yalnızca yüzeyde oluşur, ahşabın içine nüfuz ederek zayıflamasına neden olmaz. Silinerek, yıkanarak veya kazınarak ahşaptan uzaklaştırılabilir.
Bir çok doğal materyalde olduğu gibi, güneş ısığından gelen UV ışınları Thermowood ahşabın rengini değiştirmeye elverişlidir. Ahşabın direkt güneş ışığına maruz kalması zaman içerisinde koyu kahve renginde değişikliğe yol açabilir. Yapılan testlerde öncelikle rengin açıldığı gözlenirken, 2-3 yıl içerisinde griye dönebilir.
Uygulama yapılan alanda üzerine koruma uygulanmadığında, içeriğindeki azaltılmış nem ve neme bağlı boyutsal kararlılığına rağmen, UV ışınları ahşap üzerinde küçük çatlaklara neden olabilmektedir. Bu çatlakların sayısı, işlenmemiş ahşapta bulunan çatlak sayısına eşdeğerdir.
5 yıl hava koşullarından kaynaklanan stres denemeleri göstermiştir ki; Thermowood ahşabın nem içeriği, işlenmemiş ahşaba oranla %50 daha düşüktür. Yüzey giydirme maddeleri pigment içermez.
Isıl işlem görmüş ahşap, görmemiş ahşaba göre daha iyi boyanır. 5 yıl boyunca devam eden testler, vulkanize ve su bazlı akrilik boyaların foksiyonlarının işlenmiş ahşap üzerinde, işlenmemiş ahşaba göre daha başarılı olduğunu göstermiştir. Bu boyalar ile boyanan işlenmiş ahşapta soyulmanın çok az olduğu belirlenmiştir.
Dış cephe boyaları Thermowood üzerinde daha iyi sonuçlar vermektedir. Thermowood için en iyi yüzey giydirme sistemi, astar yağı içeren ve solvent bazlı alkid boyalar ya da su bazlı akrilik son kat boyalarıdır.
 

 

 • İletişim
 • +90 338 213 11 41-42
 • gokdogan@gokdogangroup.com
 • Merkez : Hamidiye Mahallesi 727.Sokak No:79 Merkez/KARAMAN Horozluhan Mah.Mansurlu Sok.no:8 Selçuklu/KONYA